Lesen /LE:ZƏN/ znaczy czytać – nowy cykl spotkań w Barze Prasowym

Publikacja z dnia: 2015-03-13

Tej wiosny razem z Instytutem Goethego zapraszamy do Baru Prasowego, gdzie w sobotnie wieczory będziemy wspólnie rozmawiać o literaturze niemieckiej.

Zaproszone przez Agnieszkę Drotkiewicz autorki i autorzy opowiedzą o tym, co ich fascynuje w wybranych książkach.

Z Angeliką Kuźniak, która przeprowadziła w 2009 wywiad z Hertą Müller, porozmawiamy o „Nizinach” – debiucie literackim Herty Müller, książce, w której autorka opisuje swoje dzieciństwo w rumuńskiej wiosce.

Kasper Bajon opowie o tym, co fascynuje go w „Austerlitz” W.G. Sebalda, prozie przełamującej granice gatunkowe.

Z Dorotą Sajewską będziemy czytać dramat Bertolda Brechta „Matka Courage i jej dzieci” w kontekście współczesnym.

Razem z Jakubem Żulczykiem przyjrzymy się wzorom męskości w noweli Martina Walsera „Spłoszony koń”.

Małgorzatę Sikorską-Miszczuk zapytam o to, jak pisze się libretto do opery według „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna i jakie wtedy ma się sny.

Zapraszamy do lektury – pierwszej lub ponownej – tych klasycznych pozycji literatury niemieckiej i do wspólnej rozmowy o ich aktualnych sensach i możliwych odczytaniach na nowo.

Lesen

21 marca rozmawiamy o „Nizinach” Herty Müller, w przekładzie Katarzyny Leszczyńskiej (Wydawnictwo Czarne 2006)

Angelika Kuźniak – autorka opowieści reporterskich „Marlene” i „Papusza” oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.

Herta Müller – jedna z najwybitniejszych autorek współczesnej literatury niemieckiej. Urodziła się w rumuńskim Banacie, dzieciństwo i młodość spędziła w komunistycznej Rumunii. Tam zadebiutowała książką „Niziny”, w której opisała dzieciństwo w rodzinnej wiosce. „Niziny” Herta Müller napisała pracując w fabryce maszyn w Timiszoarze, gdzie tłumaczyła instrukcje obsługi pras hydraulicznych. Herta Müller była prześladowana przez Securitate i w 1987 wyemigrowała do Niemiec Zachodnich. Jej książki tłumaczone są na wiele języków, otrzymała wiele nagród literackich, w tym International IMPAC Dublin Literary Award (1998), Nagrodę Fundacji im. Konrada Adenauera w dziedzinie literatury (2004) oraz Literacką Nagrodę Nobla w 2009.

Wstęp wolny.