Odbudowa kultowych barów mlecznych - Wywiad z Kamilem Hagemajerem

Publikacja z dnia: 2013-07-01

Bary mleczne to istotny element naszej historii i tożsamości narodowej. Przez lata były miejscem spotkań tysięcy polaków, poszukujących pysznego, domowego posiłku w dobrej cenie. Nadawały ulicom miast niezwykłego charakteru i łączyły mieszkańców ponad podziałami, różnicami. Niezwykle przemiany jakie zaszły w państwie po nastaniu III Rzeczypospolitej, raz na zawsze zamykające okres PRL-u, postawiły bary mleczne w obliczu nowych, zupełnie odmiennych realiów. Wydawać by się mogło, iż tanie jadłodajnie nie miały prawa odnaleźć się w dzisiejszych miastach prężnie dążących do nowoczesności i od tej chwili powoli stawały się miło wspominanym reliktem przeszłości.

Nowa rzeczywistość nie była jednak tak barwna i doskonała jak z początku mogłoby się wydawać, wspólna strefa publiczna zanikała, brakowało miejsc będących spoiwem wspólnoty społecznej. Niezbędne było stworzenie przestrzeni, które byłyby płaszczyzną do dialogu i tworzenia więzi ponad podziałami, miejsc zupełnie egalitarnych.

Tak właśnie powstał pomysł reanimacji kultowych barów mlecznych, które przez lata były miejscem spotkań wszystkich klas społecznych, bez względu na zasobność portfela czy poglądy. Początki nie były łatwe, lecz pozytywny odbiór otoczenia oraz adaptacja barów do nowej rzeczywistości przyniosły zamierzone skutki. Zachęcamy do przeczytania wywiadu o niezwykłej drodze do odbudowy tradycyjnych barów mlecznych. Sprawdźcie ja tak istotna w dzisiejszych czasach idea stała się rzeczywistością. W roli główne Kamil Hagemajer, właściciel sieci barów Mleczarnie Jerozolimskie i kultowego „Prasowego”.

"Bary mleczne będą wizytówką i awangardą stolicy" - Kamil Hagemajer