Tradycyjna kuchnia polska w nowoczesnym wydaniu

Publikacja z dnia: 2018-10-07

Tradycyjna kuchnia lokalna w nowoczesnym odsłonie to ostatnio bardzo silny trend w świecie kulinarnym. Dzisiejsze bary mleczne próbują odświeżyć oraz ożywić klasyki polskiej kuchni. Wykorzystują znane i lubiane smaki do budowania nieoczywistych połączeń i wyrazistych rozwiązań.

Pierogi, naleśniki, schabowy czy aromatyczne polskie zupy to dania, które od lat goszczą na polskich stołach. Wielu mieszkańców miast poszukuje wspaniałych smaków dzieciństwa –prawdziwej, domowej kuchni. Współczesna kuchnia polska jest nie tylko smaczna, ale również innowacyjna i nowoczesna.

Pierwsze bary mleczne były to jadłodajnie, które serwowały przede wszystkim dania jarskie oparte na łatwo dostępnych produktach: mące, mleku i jajkach. Dzisiaj w menu każdego baru mlecznego bez problemu można znaleźć pierogi i naleśniki w klasycznych wydaniach: z mięsem, ruskie czy z kapustą i grzybami. Jednak obok nich serwowane są propozycje zgoła odmienne. Niezwykłe smaki zamknięte w tradycyjnej formie. W nowoczesnych stołówkach skosztować możesz pierogów ze szpinakiem i kruchym, greckim serem feta czy naleśników z aromatycznym, francuskim camembertem. Połączenie polskich przepisów z produktami z różnych stron świata to najprostsza interpretacja kuchni fushion. Ciekawym rozwiązaniem uaktualnienia klasycznych receptur jest dobór niestandardowych dodatków. Dobrym przykładem mogę tutaj być placki ziemniaczane zestawione z wędzonym na zimno łososiem czy gulaszem węgierskim.

Mniej oczywistym, choć równie ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie lokalnych, polskich produktów do przyrządzenia dań kuchni zagranicznych. Niezwykle smacznymi pozycjami są meksykańska tortilla czy włoska lasagne faszerowana lokalnymi, chrupiącymi warzywami i aromatycznymi ziołami.

Bary mleczne są również jednym z pionierów na rynku, jeśli chodzi o adaptację kuchni polskiej w diecie wegetariańskiej. Wegetarianizm i weganizm to jedne z najsilniej rozwijających się trendów żywieniowych na całym świecie. Liczba dorosłych wegetarian w Polsce sięga ponad miliona osób i z każdym rokiem dynamicznie się zwiększa. Przejście na dietę jarską czy wegańską nie jest jednak powodem, by rezygnować z ulubionych, domowych smaków. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku było stworzenie Baru Wegetariańskiego. To idealne miejsce dla osób, które nie chcą lub nie mogą jeść produktów mięsnych bądź pochodzenia zwierzęcego. Aromatyczne polskie zupy na bulionie warzywnym, naleśniki i pierogi faszerowane świeżymi warzywami i owocami oraz bezmięsne kotlety i gulasze to raj dla jaroszy.

Menu współczesnych barów mlecznych to tradycyjna kuchnia polska w świeżym, nowoczesnym wydaniu. Nigdy nie jest nudna, a zawsze pełna cudownych smaków dzieciństwa, kolorowa i aromatyczna. Bazuje na tradycyjnych, sprawdzonych recepturach i poszukuje nowych rozwiązań, odkrywając znane wszystkim dania na nowo.