Metamorfoza barów mlecznych – czym się różnią dzisiejsze lokale od PRL-owskich stołówek?

Publikacja z dnia: 2016-05-10

Bary mleczne są obecne w historii Polski już od końca XIX w., lata ich świetności przypadają na okres międzywojenny, a następnie czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jadłodajnie z ubiegłego wieku charakteryzowały się surowym, nieprzyjemnym wystrojem, wyszczerbionymi talerzami, brakiem kelnerów i podstawowych wygód dostępnych w innych punktach gastronomicznych. Wydawać by się mogło, iż tak naprawdę jedynym plusem korzystania z tego przybytku była cena – niska, osiągalna dla wszystkich, nawet najbiedniejszych. Jak jednak coś, co tak świetnie sprawdzało się w innej rzeczywistości może dzisiaj konkurować z fast foodami, tanimi knajpkami kuchni z całego świata czy gotowymi potrawami z półek wielkich supermarketów? Tradycyjne, głęboko zakorzenione w historii kraju stołówki były skazane na porażkę, dlatego coś musiało się zmienić.

Nadeszła nowa era barów mlecznych, takie same pozostały jedynie ceny, reszta aspektów przeszła niesamowitą transformację. Wszystkie reformy miały na celu zmianę postrzegania tych miejsc, to nie miał być już relikt przeszłości, w którym się chciało się szybko zjeść i z którego chciało się szybko wyjść. Trzeba było raz na zawsze zerwać z nieco karykaturalnym wizerunkiem barów mlecznych przestawionym w filmie Stanisława Barei pt.”Miś”.

Bar mleczny Promenada

 

Najbardziej istotną i widoczną zmianą jest z pewnością wystrój wnętrz. Od razu trzeba zaznaczyć, iż nie jest on szczególnie strojny czy wysublimowany, ale zdecydowanie bardziej przyjemny w odbiorze. Jest czysto, prosto i wygodnie, są to pomieszczenia w których chce się przebywać i najzwyczajniej w świecie miło coś zjeść. Niezwykle dobrze koresponduje on również z potrawami podawanymi w lokalu, domowe jedzenie przecież powinno współgrać z domową atmosferą.

Nowości można także odnaleźć na tradycyjnych tablicach z dostępnymi w dniu dzisiejszym potrawami. Pierwotnie bary mleczne, jak sama nazwa wskazuje, oferowały przede wszystkim dania na bazie mleka oraz zbóż – były to produkty tanie i łatwo dostępne. Dzisiaj coraz częściej oprócz tradycyjnych dań ówczesnych jadłodajni, takich jak: pierogi, naleśniki, kasze, ryż czy ziemniaki, możemy też spotkać inne pozycje. Zdecydowanie poszerzyła się oferta mięs, dzisiaj w tego typu gastronomii bez problemu dostaniemy różnego rodzaju potrawy oparte na mięsie, a nawet rybach, tak trudno dostępne we wcześniejszych latach. Powoli w barach mlecznych pojawiają się również uwspółcześnione dania kuchnia polskiej, często urozmaicone o produkty zagraniczne, takie jak: camembert czy łosoś wędzony.

Leniwe
 

Jak dzisiaj wygląda wizyta w barze mlecznym? Możemy tu podziwiać niezwykłą fuzję nowoczesności z tradycją, jest pysznie, przytulnie, domowo, a co ważne – nadal tanio. Starsi goście mogą powspominać lata swojej młodości, Ci młodsi z kolei doświadczyć małego powrotu do przeszłości. Walka o bary mleczne była ciężka, ale wielkie zmiany nigdy nie są łatwe, a z perspektywy czasu widać, że lepiej wyjść nie mogło.